ים יבשה

 
    פ י ת ו ח   א י ש י   ו צ ו ו ת י

עברית  |  English  |  
כותבים עלינו - על ים יבשה  |  תמונות  |  בנק הידע  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


התחברות לחברים

דף הבית >> בנק הידע >> מחלף הסירה - מרכז ידע בתחומי מפרשנות וימאות >> הפלגה בקדמית וסיבוב
 

הפלגה אל כיוון הרוח, הפלגה בקדמית.

 

שלב בסיסי של למידת שייט היא ההפלגה בקדמית. נלמד להתרחק מהמעגן אל תוך הרוח על מנת שאם חלילה יקרה משהו תמיד ניסחף חזרה. אך איך מגיעים אל תוך הרוח ?

אמליץ להסביר בפשטות כי הרוח מתנגדת להתקדמותנו ולפיכך אנו מנסים להתקרב אליה דרך האגפים, מהצדדים שלה.

אמליץ להסביר כי האתגר הוא להבין את הרוח ולמצוא פתרון להתנגדות שלה. לעתים אומר כי "בהפלגה ברוח קדמית הסירה נמשכת אל הרוח, המפרשים יוצרים עילוי וכוח קידום של "משיכה".

 (שושנת הרוחות היא כלי עזר חשוב אבל חשיפה שלה בשלב מוקדם של למידה תעמיס והיא אינה מוחשית כפי שפעמיים – שלוש בים, עדיף להתנסות!)

 

ההפלגה במעלה הרוח, ברוח קדמית, דורשת מהשייטים לחוש את ההגה, לכוון את המפרשים ,לאזן את הסירה רוחבית ואורכית באופן מתמיד תוך התחשבות בשינויים בעוצמת וכיון הרוח.

המון עבודה....

המשימה הראשונה לשייט היא תנועה, לזוז, בלי תנועה הסירה היא ללא שליטה, ללא יכולת לתמרן. לכן, קודם כל נשיג תנועה, נשיג מהירות.

בקדמיות קל להרגיש מתי הסירה נעצרת ו"עומדת" (מצב של מול הרוח) ומתי הסירה מאיצה, הרגשה זו מושפעת ממהירות הסירה, מההטיה הנגרמת ומרעש המפרשים המתנפנפים. שלב זה של עצירה או דהירה יהיה החלק הראשון בלימוד הפלגה בקדמית.

קשה יותר להבין מהי קדמית חדה וכיצד לשמור "קורס קדמית" ולכן בשלב ראשון נבקש מההגאי לשמור על זווית מסוימת, קבועה. ננסה להסביר מהי זווית של כ- 45 מעלות מהרוח.

בשלב מתקדם יותר,  ההגאי יוכל ללמוד כיצד להיעזר בנפנפים (פתילים דקים) שעל החלוץ, יש לשמור את שניהם מתנפנפים הישר לאחור, במקביל למים. במידה ורק אחד מהנפנפים מתנפנף ניקח את ההגה לכיוונו. מצאתי שככל שנקדים ללמד על השימוש בנפנפים כך ייטב. בסירות בהן אין נפנפים – מומלץ לאלתר (חוט סריגה יבש).

 

סיבוב – תמרון אל מול הרוח:

סיבובים נעשים בטבעיות, נקפיד על סדר פעולות לשם הבטיחות ונחדד ערנות ונכנס לסיבוב בצורה מושכלת ורגועה.

בסיבוב יש חוסר נוחות, לאחר שהתרגלנו לתנוחה מסוימת אנחנו צריכים לזוז, להיזהר ממכשולים ובד"כ להירטב. הסיבוב מלא רעשים של מפרשים והנחיות של מפקד לחוץ, בנוסף קפיצות מול הגלים מביאות שייטים לתחושה שהסיבוב הוא מלחיץ ומאיים. אין הדבר כך.

חשוב לחנך לסיבובים שלווים, רגועים.

תמרונים באווירה רגועה הם מתכון להנאה ולהצלחה. אדם שהתנסה ב"סיבוב לחוץ" יחווה זאת בחוסר נעימות. למשל, סיבוב בשנייה האחרונה ליד שובר הגלים – מאוד מיותר.

פעמים רבות ,במיוחד בהפלגות הראשונות, אנו מגיעים למצבים של תמרונים לחוצים, סיבובים שנראים כמו איבוד שליטה. אמליץ לוודא כי מרחב השייט פנוי וראש השייטים פנוי ורגוע לפני סיבוב.

שקט יועיל אבל לא בכפייה.

 

מומלץ לתת הסבר מקדים ,עדיף בחוף, החל מהפלגה 2-3: נתאר את האזור של "מול הרוח", בו לא ניתן להפליג, נאמר כי "אי אפשר להפליג אל תוך כיוון הרוח, ניתן להפליג לכיוון לרוח". מכיוון שאי אפשר למתוח קיו ישר אל מול הרוח הסירה תתקדם באלכסונים לכיוון הרוח, זו  הפלגה בגלצים, בזיג-זג. בין גלס לגלס יבצע את תמרון הסיבוב. מקובל לומר כי הדרך הקצרה ביותר היא קו ישר אך במקרה של הפלגה במעלה הרוח, הדרך הקצרה יותר היא בזיג זג. הסיבוב הוא מעבר מקדמית במפנה אחד למצב של מול הרוח ואחר כך הפלגה בקדמית במפנה השני.


שלבי הסיבוב:

הכנות לפני הסיבוב

בזמן הסיבוב

לאחר הסיבוב

הסתכלות סביב על מנת להימנע ממכשולים ומסירות

תנועת הסירה אל תוך האזור של מול הרוח

ישיבת הצוות בצד החדש של מעל הרוח.

הגעה למהירות גבוהה ויציבה

שחרור חלוץ

מתיחת המפרשים בהתאם לקורס החדש בו הסירה מפליגה.

דע לאן תסתובב: בחירת קורס קדמית מתוכנן, למפנה הבא (אלמנט בחוף, 90 מעלות מהירכתיים וכיוב')

מעבר מתואם של אנשי הצוות לרוחב הסירה, לצד השני של הסירה.

תצפית כי הקורס החדש פנוי וכי הוא מתאים לתכנון המקורי.

התרעה "היכון לביצוע סיבוב"

תחילת מתיחת החלוץ כשהמפרש חוצה את קיו אמצע הסירה.

צבירת מהירות על ידי כיווני מפרש עדינים.

בדיקת המיתרים בהם יעשה שימוש, איסוף מיתר מעל הרוח.

 

 

תנוחת גוף הולמת של הצוות

 

 

שחרור מיתרים מהתופסנים

 

 

קריאת הצוות "מוכן לסיבוב"

 

 

קריאת ההגאי  "מבצע סיבוב" ודחיפת ההגה לכיוון מפרש הראשי.

 

 

 

דגשים לסיבוב:

·         תקשורת בסירה: פקודות ברורות.

·         תפקיד ההגאי: ההגאי הוא זה שאחראי על ביצוע התמרון, הוא זה שדוחף את ההגה ואחראי להחזיר אותו למצב הקודם, הוא זה שאחראי לצבור מהירות לפני ואחרי הסיבוב.

·         תפקיד הצוות: מעבר צד, שחרור החלוץ ותצפית סביב למניעת התנגשות הן נקודות קריטיות שבאחריות הצוות.בעיקר נכון הדבר בשלבים הלימוד הראשונים כשההגאי המתלמד מרוכז במה שקורה בתוך הסירה בלבד.

 

טעויות נפוצות:

·         עמידה מול הרוח (בגלל תנועת הגה מועטה או מהירות נמוכה לפני הסיבוב).

·         איבוד המהירות – הגה שהופך להיות מעצור, עיתוי לא מוצלח מול גל.

·      חלוץ תקוע בדופן "הישנה": חלוץ שלא עובר צד מקבל "בטן הפוכה" מצב שבדגמים מסוימים עשוי להפוך את הסירה, יש לדאוג לשחרר את המפרש מתופסן בטרם הסיבוב.

·       סיבוב שנגמר ברוח צד: לשייט מתחיל קשה לזהות מתי לסיים את הסיבוב, חשיבה על הקורס העתידי עוד לפני הסיבוב תימנע זאת.

·       חוסר מוכנות לסיבוב: בשעת לחץ או להפך, בשעה שההפלגה רגועה ונינוחה לא יקפיד אחד מאנשי הצוות על מוכנות אמיתית לסיבוב, מיתר כלשהו יתלפף סביב אביזר בסירה והסיבוב לא יצלח, במידה וצריך מותר לאיש צוות לומר "לא מוכן לסיבוב".

 

יציאה ממצב של "מול הרוח": במידה ודחיפת ההגה לביצוע הסיבוב נעשתה כשמהירות הסירה הייתה נמוכה מידי הרי שייתכן כי הסירה "תתקע מול הרוח", המפרשים יתנפנפו באמצע הסירה, המהירות תהיה אפסית וחוסר הודאות מה ולמה קרה בקרב השייטים יגדל. אל דאגה זה קרה לכולנו...

אז מה עושים ? הוצאת חלוץ "בטן הפוכה" עשויה לסייע אך חשוב להכיר כיצד לשלוט בסירה על ידי ביטול הסיבוב: זאת נעשה על ידי הפלגה לאחור דחיפת הגה ומנור באותו כיוון עד שחרטום הסירה מצביע לכיוון של רוח קדמית ולא למצב של מול הרוח.

 

מעבר צד בזמן הסיבוב:

נדגיש את המעבר החלק המתואם וללא הקפיצות של אנשי הצוות מצד לצד בזמן סיבוב: כולם עוברים צד יחד, פנים קדימה או אחורה כתלות בתפקיד ובהגדרה (על פי רוב פנים קדימה).

החלפת ידיים על מוט ההגה, קורדי נציה של מתיחת מיתרים שונים היא נקודה שכדאי להדגים ולתרגל בחוף ובים: דחיפת הגה, מעבר צד עם פנים קדימה, החלפת יד נוהגת מאחורי הגב, ישיבה, כיוון עדין של הסירה.

החלפת הידיים על ההגה (ועל הראשי בסירות קטנות) צריכה להיות בעיתוי שמתאים להגאי, ברגע שהוא מרגיש שליטה וביטחון בסיבוב שהוא מבצע.

 

אימון נוסף:

תרגול סיבובים שונים מסייע לשליטה ולביטחון. גם במקרה שאין צורך בהוצאת חלוץ אציע לתרגל את הדבר – על מנת להכיר, להבין, זהו כלי שעומד לרשות השייט.

מציע התרגולים הבאים: עם בטן הפוכה, שחרור מוקדם של החלוץ, עם שימוש במשקל אנשי הצוות, סיבוב חד או סיבוב  איטי עם מהירות, על ראש הגל.

ניתן להציב יעדים לתרגול: החלפת ידיים על ההגה, סיבובים מוצלחים בתוך X שניות, כניסה למצב של עמידה מול הרוח ויציאה ממנו.

 

   
   
 | הוספה למועדפים  | הפוך לעמוד הבית  |מפת האתר
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים