ים יבשה

 
    פ י ת ו ח   א י ש י   ו צ ו ו ת י

עברית  |  English  |  
כותבים עלינו - על ים יבשה  |  תמונות  |  בנק הידע  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


התחברות לחברים

 

What is Adventure Therapy?
Sandra Newes and Scott Bandoroff
 תרגמה וערכה - תמר אשרוב, עו"ס בים יבשה tamar#yamyabasha.com
 
טיפול מבוסס חוויה נשען על עקרונות החינוך ההתנסותי- למידה תוך כדי עשייה המשלבת רפלקציה (התבוננות פנימית). למידה היא תוצאה של חוויה ישירה וכוללת את ההנחה שאדם לומד בצורה הטובה ביותר כשכל חושיו פעילים ומעורבים בלמידה. מחקרים בתחום מעידים על כך שחוויה רב חושית משפיעה על הגברת הפעילות הקוגניטיבית והגברת הזכרון. כשהלמידה נעשית בתוך הקשר טיפולי, הפעילות מאפשרת יותר מקום לשינוי והטמעתו. יתרונות טיפול מבוסס חוויה מתחדדים על רקע העובדה שהלקוח הופך משתתף אקטיבי בטיפול ולא רק צופה וכי הפעילות דורשת ממנו מוטיבציה בצורה של אנרגיה, מעורבות ואחריות. בנוסף, שינוי מעשי חייב להיות רלוונטי גם בזמן הווה, בהתערבות, אך גם בעתיד וכן הפעילות האקטיבית-טיפולית מהווה פוטנציאל למדיום מיוחד ולא מוכר לטובת יישום התהליך הטיפולי.
אם כן, טיפול מבוסס חוויה מתייחס אל הפעילות כאל קטליזטור לעיבוד התהליך שחווה האדם לפני, תוך כדי ואחרי הפעילות. מתן הדגש על ההתערבות על ידי איש המקצוע, הופכת את הפעילות החוויתית לטיפולית.
טיפול מבוסס חוויה מזוהה על ידי 5 אלמנטים:
  1. הגדרת הבעיה
  2. ביסוס ההתערבות על סמך מסגרת טיפולית תיאורתית
  3. התערבות על ידי אסטרטגיות מסוימות המתייחסות לבעיה של המשתתף ומתאימות לו עצמו
  4. ניסוח חוזה טיפולי והסכמה עליו.
  5. מאפיינים של טיפול מבוסס חוויה הבאים לידי ביטוי. למשל, בונה אמון, אתגר על פי בחירה, במות טיפול מרובות, עיבוד רגשי, סיכון מחושב בסביבה לא מוכרת, הנאה ויחסים תרפויטים.
ההנחה בסיס הטיפול הינה כי בתהליך של מודעות למגוון אפשרויות בחירה ועל ידי התנסות באפשרויות אלה בסביבה חדשה ומכילה, תוך כדי שהמשתתף מקבל משוב מיידי ואמיתי, אפשר ללמוד להשפיע באופן פעיל על סיכויי ההצלחה בעמידה במשימה, בשליטה בתגובות אימפולסיביות או בכל יעד שיבחר.
מטרות הטיפול: לטיפול מבוסס חוויה ישנן מספר מטרות על ובינהן הגדלת המודעות העצמית של המשתתף בהבנתו את התוצאות המיידיות למעשיו והרחבת האפשרויות מהן יכול לבחור להגיב. כמו כן, פיתוח מידה גבוהה יותר של אחריות כלפי עצמו וכלפי אחרים. מטרות נוספות נוגעות בפיתוח דרכי התמודדות המובילות לשליטה טובה יותר בסביבה וכן חוויה של הצלחות המובילות לתיקון תפיסות שליליות מוטעות ובניית תפיסה עצמית חיובית יותר. כפועל יוצא מכך, ניתן לסייע בפיתוח נקודת מבט מציאותית של הכוחות, היכולות, החולשות והגבולות של המשתתף. על יד מתן דוגמאות להתנהגויות לא פונקציונאליות הבאות לידי ביטוי בפעילות האקטיבית, וכן מתן דוגמאות להתנהגויות חיוביות ומיטיבות, המשתתף יוכל ללמוד להכחיד או לחזק אותן. מאחר וההחלטות והמשוב מתקבלים הן בזמן אמת, בעת כל החושים פעילים, והן בדיעבד בעת העיבוד הרגשי, השינוי יכול להתרחש באופן מלא יותר ולאורך זמן.
 
COMING OF AGE: THE EVOLVING FIELD OF ADVENTURE THERAPY PP. 1–30

 

 | הוספה למועדפים  | הפוך לעמוד הבית  |מפת האתר
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים