ים יבשה

 
    פ י ת ו ח   א י ש י   ו צ ו ו ת י

עברית  |  English  |  
כותבים עלינו - על ים יבשה  |  תמונות  |  בנק הידע  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


התחברות לחברים

 

טיפול מבוסס כוחות מבוסס אתגר וטיפול באמצעות משחק.
 
טיפול באמצעות משחק play therapy מוגדר כשימוש שיטתי במודל תיאורטי להשגת תהליכים בין אישיים בהם הכוחות התרפויטים של המשחק עוזרים לילדים למנוע או לפתור קשיים פסיכוסוציאליים ולהשיג צמיחה התפתחותית. המשחק מהווה סביבה טבעית לילדים לתקשר עם הרגשות שלהם, תחושת העצמי שלהם ותפיסתם את העולם.
טיפול מבוסס אתגר adventure based consulting- ABC משלב טיפול קבוצתי, למידה מהתנסות וחינוך בטבע (outdoor). הטיפול מייצר מפגשים תרפויטים בהם הילדים לומדים דרך החוויה.
לדוגמא, "בים יבשה" , בטיפול בילדים עם ADHD נמיר התנהגות שלילית לכוחות אדפטיביים כמו רמת אנרגיה גבוהה וחיפוש אחר תשומת לב ההופכים לאינטראקציות מוצלחות דרך פעילות אתגר. תפקידנו להעצים את הילד כדי לרתום את האימפולסיביות וההיפראקטיביות שלו וכן ליצור הזדמנויות עבורו ללמוד כיצד להתייחס למשפחה ולקבוצת השווים בהלימה מחודשת.
ההתנסות מהווה מטאפורה למתחים היומיומיים ומאפשרת גישה לצרכים ולנושאים רלוונטיים, בעיבוד ותהליך טיפולי הנמשך מעבר להכללה אנו מחוללים את השינוי.
 
דוגמאות לתוכנית התערבות שכזו לילדים עם ADHD:
 בשלב בניית הקשר הטיפולי:  פעילויות משחקיות המתפתחות באופן הדרגתי ברמת האתגר. בניה הדרגתית שכזו מאפשרת את יצירת קשר ראשוני בין המטפל לילד. נתחיל בחוויות בעלות "דרישות נמוכות" כדי שהילד יחווה את הקשר כמהנה ועם מינימום של אתגרים רגשיים, מנטליים ופיזיים. המטפל, בהתנהגותו, מסמן לילד כי התחושות, ההתנהגות וניסיונות ההתקשרות שלו חשובים ובכך הוא יוכל להגדיל את מידת המודעות שלו. בשלב זה נעיר ונרחיב את הבנת הילד לגבי את יכולותיו וכוחותיו ע"י הדגשת התחושות והתגובות שהוא מציג, עידוד מתמיד. מימד זה הוא קריטי בחשיבותו לילדים עם הפרעת קשב וריכוז המרגישים תחושות של דחיה ואי התאמה לעיתים קרובות.
הבניית המשחק ואף קביעת גבולות היא משמעותית ביצירת הקשר הראשוני והמרחב הפתוח בABC. הגבולות מסייעים לילדים להפיק את המירב מהטיפול ע"י הבנה של החוקים, הבנה של נושא הסודיות ופסילה של התנהגויות פוגעות בעצמם ובאחרים. עקרונות אחרים שלנו "בים יבשה" משולבים כמו גם "אתגר לפי בחירה": המטפל מסביר למשתתפים כי לקיחת חלק בפעילות היא אתגר על פי בחירה- הכוונה היא שכל אחד מחליט לעצמו לאיזה רמה של השתתפות וחשיפה הוא רוצה להגיע בכל פעילות.
 
 
פעילות לדוגמא בשלב הראשון היא "מעגל הנוחות" circle of comfort", אנו עוסקים רבות במעגל זה, מתיאוריות של ויגוצקי ואף בשטח כאן בישראל, קיים דיון בנושא שאותו נתרגם לפעילות ומשחק:
בעזרת מיתרים ניצור 2 מעגלים, האחד בתוך השני. המעגלים מציגים דרגות נוחות שונות- בתוך המעגל האמצעי נמצא אזור הנוחות, בין 2 המעגלים נמצא אזור האתגר ומחוץ להם נמצא אזור הכאוס. המטפל מעלה נושא או מצהיר הצהרה בנושא שנוגע לילד שממקם את עצמו לאזור המתאים ביחס לנושא שהועלה. לדוגמא- להציג מול קהל, לשיר שיר סולו, לחלוק רעיונות שלי עם אחרים וכן הלאה. לאחר מכן ישאלו שאלות מכוונות- היו נושאים שהתלבטתם היכן לעמוד? אילו שינויי צריך לעשות כדי לעבור ממעגל אחד לאחר בנושא מסוים? באיזה מעגל עמדתם מספר רב של פעמים? וכן הלאה. תפקיד המטפל לאורך כל הפעילות הוא לצפות בתגובות השונות ובאינטראקציות של המשתתפים.
 
השלב השני- לאחר ביסוס  הקשר, נעמיק אותו,  נוכל לגעת בתחושות  כמו "לא מעודדים אותי" , "אני לא מתאים" ואפילו תחושות של חוסר ערך. במשחק נוכל לבחון 4 התנהגויות שליליות- תשומת לב, כוח, נקמה ואי התאמה. כשילדים מתקשים להשיג משמעות או ללכוד תשומת לב הם פונים להתנהגויות אלו ומשליכים מהם על אי התאמה רחבה יותר בחייהם. שימוש בהתנהגויות אלו כמטרות לטיפול מספק בסיס לעבודת הABC  ויצירת סביבה שתסייע ללמוד כיצד להשתמש באופן אפקטיבי בהתנהגויות שימלאו את הצרכים שלהם.
בשלב זה ההתנסויות יגעו בעולם של תקשורת, של עזרה הדדית, של תמיכה והערכה עצמית, ניטור התנהגויות ובדיקת אפשרויות חלופיות לתגובות ביחס לגירויים הקיימים למשל בפעילות ימית.
 
השלב השלישי
בשלב השלישי אנו והילד בוחנים השערות לגבי המחשבות של הילד, ההתנהגויות שלו, הגישות, התפיסות ויחסיו עם המטפל. המטרה היא שהילדים מושפחותיהם ישיגו תובנה לגבי אורח החיים שלהם שיוביל לשינוי קוגניטיבי, התנהגותי, תפיסתי ובמערכת היחסים, לקראת השלב הסופי בקשר הטיפולי. בקשר עם ההורים נעסוק בציוד ההורים במיומנויות לפירוש ההתנהגות של ילדם, ניתן לעודד את המשפחה כולה להתמודד בצורה אחרת עם ADHD, היפראקטיביות ואימפולסיביות. בניית דפוסי תקשורת אפקטיביים יותר מאפשרת להורים להביע באופן מדויק יותר את הרצונות שלהם לגבי הילדים שלהם. ביטוי ברור של העצמי והיכולת להיות מובן על ידי האחר הם צעדים חשובים בטיפול. מעורבות המשפחה היא קריטית מכיוון שהתרומות התרפויטיות של המפגשים הטיפוליים משפיעים על המשפחה, עמו על הילד עצמו. המפגש מציע הזדמנות לכולם לקבל משוב על התקשורת, האינטראקציה המשפחתית, מנהיגות במשפחה, ניהול התנהגות ושליטה באימפולסיביות.
התנסות בעבודה עם ההורים:
 
פעילות לדוגמא: "בניית תקשורת", פעילות המדגימה להורים כיצד תקשורת יכולה להיות מטעה, לא מובנת ומסובכת בשל הערות והצהרות מופשטות. מהלך הפעילות- ההורים יושבים גב אל גב ומחליטים מי יהיה הדובר ומי המאזין. כל הורה מקבל חלקי לגו בכמות זהה. הדובר בונה מגדל מיחידות הלגו ואז מדריך  את המאזין לבנות מגדל זהה. למאזין אסור לשאול שאלות ורק לעשות מה שנאמר לו בהקשבה פעילה. לבסוף משווים את המבנים. אנו בודקים עם ההורים איזו צורת תקשורת עבדה ומה היווה אתגר עבורם בתרגיל ובכך מסייעים לילדים ולהורים להבין טוב יותר את התנהגותם, ולהבין כיצד התנהגותם משפיעה על תחושת השייכות והמשעות שלהם.
מתוך כך יוצאת פעילות להורים להבנת עולם הילדים המאובחנים בADHD וכן תחושה טובה של הנעשה בטיפול שלנו בכלל.
 
ABC  והשלב הרביעי
בשלב זה המטפל מסייע להורים ולילדים ללמוד ולהתאמן על דפוסי תקשורת על מנת לייצר שינוי קוגניטיבי, תפיסתי וגישתי ולהכליל את השינוי למצבים אחרים וליחסים בינהם. תפקיד המטפל הוא ללמד פתרון בעיות, זיהוי פתרונות אפשריים, בחינת האפקטיביות של הפתרונות והערכת תהליך קבלת ההחלטות.
נבקש מהילד להגדיר בעיות יומיומיות וביחד איתו נחקור פתרונות אפשריים. הילדים יבחרו קודם את הפתרון הנכון בעיניהם ורק אח"כ יבחנו את מידת ההתאמה שלו וכיצד תהליך של קבלת החלטות היטיב עימם. ילדים עם הפרעת קשב וריכוז יוכלו להתרם מחזרה על התהליך הזה עם בעיות שונות. דרכים לתרגל קבלת החלטות במשחק הינן- קיר טיפוס.
כידוע, בים יבשה אנו משלבים טיפול "יבשתי" והתערבות דרך משחק ואתגר ימי. קיר הטיפוס מציב בעיות, מגוון פתרונות ותגובה מיידית למידת התאמת הפתרון. ניתן לילד להעלות תחושות של פחד מנפילה או מכישלון בטיפוס ובד בבד מסביר לו על השימוש בחבלים ומזרונים שתומכים בו. ניתן להוביל את הילד להבנה מי תומך בו אם יפול בחייו האמיתיים ומהם מערכות התמיכה שלו? בהמשך, ניתן לבדוק אם הילד כיצד להתנהג אחרת על מנת לטפס גבוה יותר. נסייע לילד לקשר בין כל אבן שהילד יצליח לטפס עליה ולמכשול או בעיה שיצליח לפתור בחיים. ניתן אפילו להעניק שם המציין מכשול אמיתי לכל אבן בקיר הטיפוס. הדיון מנותב לכיוון של מידת הרצון של הילד לאתגר עצמו ולגבור על מכשולים ובלחון כיצד פתרון בעיות יכול להיות מיושם בחייו.
 
לשם הצלחה בטיפול זה אנו מקצים למידה,  הכשרה והסמכות טיפוליות, סופרוייזינג ו...ציוד.  
 
 
 | הוספה למועדפים  | הפוך לעמוד הבית  |מפת האתר
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים