ים יבשה

 
    פ י ת ו ח   א י ש י   ו צ ו ו ת י

עברית  |  English  |  
כותבים עלינו - על ים יבשה  |  תמונות  |  בנק הידע  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


התחברות לחברים

דף הבית >> בנק הידע >> מבוא לטיפול רגשי במשחק לילדים
מבוא לטיפול רגשי במשחק לילדים          
 
 

מהו טיפול רגשי במשחק בילדים?

ים יבשה מציעה טיפול במשחק גם בקליניקה (בחדר) וגם בשטח, מוצגים לפנכם העקרונות.

בקיץ נציע טיפול ישיר ובסדנאות מבוססות אתגר . לפרטים

איבחון והערכה

ריבה אלטמן , פסיכותרפיסטית   M.S.W

לפני שמתחילים בטיפול רצוי לבצע מספר פגישות של הערכה ואיבחון. בפגישות אלו נפגש המטפל עם ההורים והילד ומקבל אינפורמציה לגבי הבעיה שבגללה  פנו לטיפול- מתי החלה? באיזו תדירות מתקיימת? כיצד ניסו לפתור אותה עד כה? בנוסף המטפל ישאל שאלות הנוגעות לרקע ההתפתחותי והמשפחתי של הילד. מטרת ההערכה זו היא להבין את הקשיים אך גם לגלות את הכוחות והיכולות של הילד ומשפחתו- שבאמצעותם ניתן יהיה לבצע שינוי. כמו בטיפול גופני, גם בטיפול רגשי קיימת חשיבות לאבחן מהו המקור של הסימפטומים והקשיים, זאת כדי לבסס אבחנה ולגבש המלצות לטיפול. הדרך לעשות זאת היא באמצעות שיחות  עם ההורים, עם הילד ולעיתים קרובות גם עם דמויות נוספות (כמובן שבאישור ההורים) כגון גננת/מורה, יועצת או דמויות אחרות שמכירות את הילד.

לעיתים קרובות מטפלים נעזרים גם בכלים אבחנתיים נוספים כדי לקבל התרשמות מלאה יותר לגבי הילד- מדובר למשל, בשאלונים, ציורים, משחק ואיבחונים ממוחשבים. ישנם פעמים שהמטפל ירצה לפגוש את כל בני המשפחה, להכיר את הילדים הנוספים ולהתרשם מהאינטראקציות בין בני המשפחה.

בהתאם לאבחנה המטפל ימליץ להורים ולילד על הטיפול המתאים ביותר. המלצות יכולות להיות מגוונות כגון: טיפול פרטני לילד והדרכת הורים, טיפול משפחתי, טיפול דיאדי (הורה וילד ביחד), טיפול קבוצתי או פנייה לפסיכיאטר לצורך שילוב של טיפול תרופתי.  לעיתים יעלו שאלות נוספות בעקבות האיבחון ותנתן המלצה לעריכת איבחון פסיכולוגי מקיף (איבחון פסיכודיאגנוסטי).

 

טיפול באמצעות משחק ויצירה

"תרפיה באמצעות משחק מבוססת על העובדה שהמשחק הוא המדיום הטבעי של הילד להביע את עצמו. זו הזדמנות שניתנת לילד לבטא את רגשותיו ובעיותיו – בדיוק כמו שמבוגרים מדברים על קשייהם" מתוך: דיבס, וירגיניה אקסליין.

לאילו גילאים מתאים טיפול במשחק?

למרות שכל אחד יכול להסתייע מטיפול במשחק, התרפיה במשחק מתאימה במיוחד לילדים בין הגילים 3-12 שנים.

 
לאיזה סוג של בעיות הטיפול במשחק יעיל?

מחקרים תומכים באפקטיביות של הטיפול, בילדים שסובלים ממגוון רחב של בעיות רגשיות, חברתיות והתנהגותיות, כולל ילדים שסובלים מלחצני חיים כגון: גירושין, מוות של אדם קרוב, מעברים, אישפוזים, מחלות כרוניות, ניצול מיני וגופני, קשיים משפחתיים, טראומות,  אלימות ואסונות טבע.

הטיפול יעיל למגוון רחב של מצבים ודאגות נפשיות,  כגון: ניהול כעסים, עיצוב התנהגות, חרדה דכאון, הפרעת קשב וריכוז, אוטיזם ונכויות התפתחותיות, הפרעות הסתגלות, הפרעות שינה ואכילה, תפיסה והערכה עצמית, סימפטומים פיסיולוגיים ללא סיבה רפואית, ליקויים במיומנויות חברתיות וכישורי חיים, ולילדים הסובלים מתחושות של כעס, חרדה, עצבות, ביישנות ודאגנות מופרזות.

 

מה מייחד את הטיפול במשחק מטיפולים אחרים?

משחק הוא השפה הטבעית של ילדים ובאמצעותו הם מבטאים את עולמם הפנימי - רגשות, התלבטויות, משאלות,  ונושאים שמטרידים אותם בחיי היום-יום.

משחק הוא פעילות מהנה שמרוממת את רוחנו. המשחק מאפשר ביטוי עצמי, רכישת ידע, ושיפור יכולת עצמית. משחק מגרה את היצירתיות והדמיון, מסייע בויסות רגשות ומחזק את הבטחון עצמי. אינטראקציה תוך כדי משחק מאפשרת תהליך חיובי של יצירת קשר. דרך המשחק ניתנת הזדמנות להתאמן ולרכוש מיומנוית חברתיות ותפקידים חברתיים. המשחק מהווה מסגרת ללמידת קודים חברתיים וכללי התנהגות.

 

מה תפקידו של איש המקצוע בטיפול?

בראש ובראשונה, מטפל במשחק מעניק לילד סביבה יציבה, עקבית, מכילה ומקבלת. על המטפל ליצור אוירה חמה שבה יחוש הילד כי הטיפול מהווה מקום בטוח בו ניתן לבטא בפתיחות את כל טווח הרגשות.

בטיפול במשחק מתפתחים יחסים בין הילד למטפל. המטפל נכנס לעולמו הפנימי של הילד, נותן לילד להוביל ושואף ליצור יחסי אמון. המטפל מקבל את כל הרגשות אך לא את כל ההתנהגויות. המטפל מציב גבולות לילד ולעצמו כדי לאפשר סביבה פיסית ורגשית בטוחה.

 

כיצד עובד הטיפול?

פגישות של תרפיה במשחק מתקיימות לאחר בחירה מוקפדת של משחקים וחומרי יצירה. בעזרת המשחקים הילד מבטא רגשות, מחשבות חוויות והתנהגויות דרך המשחק. הצעצועים במרחב המשחקים, משמשים עבור הילד מילים. במהלך המפגשים הילד בוחר כיצד לבלות את הזמן. הוא יכול לבחור אם לדבר, להשאר שקט, לשחק לבד ובאיזו מידה ואופן לערב את המטפל.

דרך המשחק והיצירה ודרך הקשר האישי שנוצר בינו לבין הילד בטיפול המטפל מנסה להבין את עולמו הרגשי של הילד. המפגשים הטיפוליים מאפשרים לילד לעבד את הנושאים שמטרידים אותו שבגללם הוא סובל מבעיות וקשיים. הכרות המטפל את הרקע האישי של הילד, מסייעת לו להבין ולהיות ערני לקשרים אפשריים בין סגנון המשחק ובין הקונפליקטים הרגשיים שלו.

 

כמה זמן נמשך  טיפול במשחק?

מפגש טיפולי אורך בין 30-50 דקות. מפגשים בדרך כלל מתבצעים בתדירות שבועית. מחקרים מראים שלוקח בממוצע 20 מפגשים כדי לפתור את הקושי העיקרי בעטיו פנו לטיפול. כמובן, שישנם ילדים שמשתפרים מהר יותר בעוד אחרים, שסובלים מקשיים יותר חמורים ומתמשכים, יזדקקו לטיפול ממושך יותר.  (טיפול בשטח  יימשך בדר"כ  שעה וחצי,  90 ד"ק).

ומהו תפקיד ההורים בטיפול?

קיימת חשיבות לכך שההורים והמטפל ישתפו פעולה כדי לסייע לילד. חשוב שההורים יתייחסו לטיפול כהזדמנות לשינוי וצמיחה, לא רק לילד, אלא לכל בני המשפחה.

הנסיון מלמד כי קיים קשר דו כיווני בין הקשיים של הילד לקשיים המשפחתיים. כלומר, לעיתים בעייה רגשית אצל הילד מובילה לקושי משפחתי וההפך – קושי משפחתי עשוי לגרום לקשיים רגשיים אצל הילד. הקשר הדו כיווני קיים גם בתהליך חיובי – בשני המקרים, הילד והמשפחה מחלימים מהר יותר כאשר קיים שיתוף פעולה.

הפגישות עם ההורים, במקביל לפגישות עם הילד חשובות לשתי פונקציות עיקריות. אחת היא עדכון שוטף על מצבו של הילד – כפי שהוסבר עד כה, הילד בוחר להביא את התכנים לטיפול, אך קיימת חשיבות רבה שהמטפל יהיה מודע למצב האובייקטיבי של הילד. כיצד מתפקד במשפחה/בי"ס/חברתית והאם יש שינויים בסימפטומים בעטיים פנו לטיפול. חשוב למטפל לדעת האם חלו שינויים כלשהם במצב המשפחתי או בקרב דמויות שמשמעותיות לילד.

פונקציה שניה של המפגש עם ההורים קשורה לתפקוד ההורי. מפגש בין ההורים למטפל הוא חשוב כדי לאפשר להורים לעבד תכנים שקשורים להורות ולהתלבט לגבי דילמות שקשורות להתמודדות שלהם עם הילד. זה המקום לבטא את הקשיים בהורות, להתייעץ ולקבל עצות מעשיות.

חשוב שההורים יבחרו מטפל שהם סומכים עליו ובוטחים בו. ילד שמרגיש שהוריו סומכים על המטפל שלו מתגייס יותר בקלות להליך הטיפולי ומידת שיתוף הפעולה שלו בטיפול גוברת.

קיימות דרגות שונות של מעורבות הורים בטיפול. לרוב, מדובר בהדרכת הורים שמתקיימת אחת לשבועיים או שלושה, זאת בנוסף לפגישות השבועיות של הילד עם המטפל.

לעיתים מטפל ימליץ על מעורבות גבוהה יותר של ההורים והמשפחה בטיפול. למשל, טיפול דיאדי (הורה וילד ביחד), שילוב ישיר של ההורים בטיפול עצמו (filial therapy) או טיפול משפחתי.

ים יבשה מאפשרת טיפול במשחק בקליניקה וגם דרך התערבות מבוססת אתגר - בחוץ.

לבירור נוסף ופרטים נא להקליק כאן

 

 

 

 

 
   
   
 | הוספה למועדפים  | הפוך לעמוד הבית  |מפת האתר
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים