ים יבשה

 
    פ י ת ו ח   א י ש י   ו צ ו ו ת י

עברית  |  English  |  
כותבים עלינו - על ים יבשה  |  תמונות  |  בנק הידע  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


התחברות לחברים

דף הבית >> בנק הידע >> מחלף הסירה - מרכז ידע בתחומי מפרשנות וימאות >> מפרש החלוץ 1
 

עם כניסתם של פירמות ומותגי מפרשים לישראל לישראל אני מכניס פרק שכתבתי לפני כעשור על החלוץ,

מעט מיושן אבל חשוב לשייטים.

החלוץ אינו רק שטח מפרשים אלא שטח מפרשים ביחס לראשי, ניתן להתייחס לחלוץ כמעין כנפון עזר, שמפצל את זרימת האוויר עוד בטרם זו נשבה גם על הראשי. ככנפון עזר החלוץ "מכין" את הרוח לראשי והראשי "משחרר" את החלוץ מהרוח המדומה.   חשוב לראות את החלוץ והראשי כמפרש אחד, בשל המשך הזרימה מתחת לרוח המתחילה בשפה הקדמת בחלוץ ומסתיימת בשפה המוציאה בראשי.

התלבלבת ?

החלוץ יעיל במיוחד בקדמיות כיוון שברוחות כהות נפרדת זרימת האוויר מהחלוץ על הראשי ואז הופך הקידום לגרר בשל שטח הפנים הגדול בשל מערבולות במיוחד בשפת ההתקפה.

החלוץ הוא קריטי אפילו יותר ככל שהגלים מתפתחים, בהפלגה בים גלי החלוץ מאפשר כוח יחד עם תגובה סלחנית לגלים.

בהעדר תמיכה של מנור או תורן החלוץ הוא משטח אירודינמי בו מימד העומק, גדול בכל נקודה מזה שמקביל לו בראשי ומכאן קושי בשליטה ביעילות החלוץ.

בתחילת הפרק יסקר בקצרה מבנה המפרש ולאחר מכן נעסוק בכיוון, שמירה וטיפול בחלוץ.

השפה הקדמית: במפרש החלוץ השפה הקדמית היא השפה היחידה הנתמכת על ידי וייר או במתקן JIB ROLLER.

מעלן החלוץ הוא השולט בשפה הקדמית כפי שמתבטא בשפת התקפה (הדוקה או רפויה) ובמיקום הבטן (קדימה או אחורה).

בחלוצים רבים ,במיוחד חלוצים הנדרשים לספק כוח רב נמצא קליפסים המחברים במספר נקודות בין במפרש לונטה הקדמית. תפקידם של הקליפסים לאפשר מתיחה מאוזנת של החלוץ, להקטין את הגרר מהוונטה הקדמית (המשוחררת) ולסייע בהרמת ובהורדת החלוץ ללא איש צוות המנסה לאחוז בו על החרטום.

כמו כל דבר טוב לקליפסים גם צדדים רעים: העיוות והגרר הנוצר בין הקליפסים כשהמעלן אינו מתוח (למשל בהפלגה ברוחות כהות ו/או חלשות. הקליפסים מוסיפים גרר ומשקל ובמפרשים תחרותיים לא נראה אותם ,על פי רוב.

Jib roller: מתקן פשוט זה חילחל מתחרויות שייט של שייטים בודדים מסביב לעולם אל השייט העממי. ה- Jib roller  הופך את השימוש בחלוץ לפשוט מאוד וקל אפילו לשייט בודד, מתקן זה בהחלט מקל על החיים במירב המקרים...

פשטות התפעול והבטיחות המושגת מאלצת את תופר המפרשים לתפור את חלוצי ה- jib rollers עם מעט מידי בטן בחלק הקדמי וזאת על מנת שניתן יהיה לגלגלם ללא היווצרות עודף מפרש על המתקן ולכן בהפלגה עם חלוץ כזה יש לזכור כי כדאי להפליג כהה יותר כפי שיוסבר בהמשך.

למרות שה - Jib roller מסייע על צמצום החלוץ עם התחזקות הרוח הרי  שאפילו אם מירב החלוץ מגולגל הרי שיתרת החלוץ היא גבוהה ומבוטנת.למרות שהקטנו את שטח החלוץ וגלגלנו אותו בכל זאת נותר משקל במקום גבוה ולכן בשעת סערה יווצרו הטיות ונדנוד בלתי נשכחים... ואם כבר צרות אז כדאי לזכור כי במידה ולא הצלחנו לגלגל את החלוץ עד הסוף נאלץ לפתוח אותו ולהוריד אותו דבר שבשעת סערה הוא כמעט בלתי אפשרי.

 

שפה תחתונה:

מתיחת השפה המוציאה בעזרת מיתרי החלוץ היא השליטה הברורה והמשמעותית ביותר של החלוץ. אולם בטרם נפרט על השליטה במיתרי החלוץ נבחין במספר נקודות הרלוונטיות לשפה המוציאה בלבד.

הפרשי הלחצים בין מעל ומתחת לרוח של המפרש שהם כוח העילוי מבקשים להשוות לחצים בכל מקום.

אנו מעונינים כי השוואת הלחצים תהיה לאורך השפה המוציאה אך לצערינו גם בשפה התחתונה קיים מעבר של אוויר דבר המפחית את הפרשי הלחצים ומוריד מיעילותו של החלוץ אותו רכשנו בממון רב.

הפתרון עשוי להיות הצמדת המפרש לסיפון הסירה הגם שנאבד שדה ראייה חשוב שבין החלוץ לדופן (ניתן כמובן להתקין חלון).

קיימים מפרשים להן תפורה "חצאית" שהיא רצועת מפרש שמטרתה להשיק בין המפרש והסיפון. הסתרות של אנשים וציוד יוצרות מערבולות על הדופן שמעל הרוח ומקטינות את הלחץ הגבוה שם. יש להתחשב בחלקו התחתון של החלוץ ולהימנע מכל הסתרות שהן. בסירות מודרניות נמצא אפילו קווי דופן עגולים  וחרתום נקי מאביזרים למניעת הפרעות אלו.

כינויים לאומדן גודל המפרש: מפרש החלוץ הוא כעקרון משולש ישר זווית כשהצלעות הניצבות הן השפות הקדמית והתחתונה ולכן (באופן גורף) שטח המפרש שווה למכפלת צלעותיו הישרות חלקי שתיים. מקובל להתייחס לגודל השפה התחתונה כמידה "J" ולחלוץ כחלוץ 100%.

אולם, במרבית המקרים נרצה חלוץ גדול יותר בו הפקם גדולה מ- 90 מעלות ואז לצורך חישוב שטח החלוץ נשתמש באנך לשפה הקדמית היוצא מהקרן, אנך זה קרוי "LP" (ראשי תיבות של ניצב לשפה הקדמית באנגלית).

מונח אחר המובא בהקשר זה של מדידת גודל הוא  אחוזי החלוץ: למשל, חלוץ 150% הוא כזה הגדול מהחלוץ ששפתו התחתונה היא מידת "J" (ונטה קדמית- תורן) ואז הוא גם יכונה חלוץ מספר "1".  חלוץ מספר 2 יהיה קטן ממנו וישמש למגוון גדול יותר של רוחות ,גודלו בדרך כלל סביב 130%. חלוץ מספר 3 הוא בדרך כלל חלוץ של כ- 100%, המשוך לכל אורך השפה הקדמית. יש יכטות, בעיקר ישנות, שהחלוץ מספר אחד שלהן הוא כ- 170%.

גודל החלוץ המומלץ לכלי שייט שונים הוא שאלה בעלת תשובות שונות לפי דעות השייטים, היתרון בחלוץ גדול (גנואה) הוא הכוח המאפשר לעבור את הגלים, החסרון הוא ביכולת חידוד פחותה ושליטה בעייתית בחלוץ במלאות.

 

שפה מוציאה:

השפה המוציאה מתמודדת מול שתי בעיות, הראשונה היא זרימת האוויר משני צידי המפרש שמתאחדת תוך התבדרות למערבולות ואילו הבעיה השניה היא עומס ולחץ גבוהים יותר משאר השפות.

אולם בעוד שבראשי הפתרון הוא שפה קמורה ושחיפים הרי שבמרבית החלוצים אין שחיפים ומתכנן המפרש יעצב שפה מוציאה ישרה יחסית. התבוננות בשפה המוציאה של החלוץ עשויה לרמז על גיל המפרש ועל הפתרונות הטכנים שהיו אז. הצורה הסטנדרטית היא תפירת רצועות המפרש מאונכות לשפה המוציאה (כי הרי רוחב האריג נמתח פחות מאורכו), תפירות אחרות יותר אקזוטיות לא צלחו פרט לשיטות ראדיאליות.

במפרש המודרני הפתרון הוא רצועות צפופות יותר באזור השפה המוציאה ואף שימוש בחומרים מתקדמים כמו למשל עיבוי קבלר.

השפה המוציאה בחלוץ "מקשרת" בין זרימת האוויר על החלוץ ובין זרימת האוויר על הראשי ולכן קיימת חשיבות נוספת לצורתה ולדימיון הנדרש בין השפות המוציאות בראשי ובחלוץ. בהקשר זה אזכיר כי עדיף שפה מוציאה מטרטרת המתנפנפת מאשר שפה מוציאה המתוחה לתוך הסירה יוצרת מעין מעצור אוויר וכי השפעת מערבולות השפה המוציאה על הראשי משמעותית.

אביזרי עזר בחלוץ:

פתילים: פתילי ניילון (או צמר) המתנפנפים על המפרש יסייעו להבין האם זרימת האויר צמודה למפרש או שמא זרימת האויר מתבדרת בחוסר יעילות. הפלגה ללא פתילים היא הפלגה "על עיוור". לפי גודל החלוץ נמקם את הפתילים בחלוץ: ככל שהחלוץ גדול יותר הרי שהפתילים יהיו יותר אחורה עד למרחק של כ- 30 סנטימטר מהשפה הקדמית (והתחתונה). הפתילים מחוברים  בזוג, מעל ומתחת לרוח כאשר שתי ערכות של פתילים הן המינימום הנדרש בכדי שניתן יהיה להתייחס לפתילים על מנת לכוון את החלוץ.

חלונות: מפלסטיק או חומר מתקדם המאפשרים קשר עין עם סירות ומכשולים מתחת לרוח.

קניגהם חלוץ: טבעת המצויה כ- 20 סנטימטר מעל הפקם. מאפשרת מתיחת השפה הקדמית והזזת מרכז הלחצים שעל החלוץ קדימה  (ולמטה) הנדרשת לעתים כשהרוח עולה בהפלגה בקדמית. הדבר בולט במיוחד בחלוצים מבד מתיח שכן ניתן לכוונם ולהתאימם למגוון רוחות ולשינויים במהלך ההפלגה.

מתיחת קניגהם חלוץ קשה מבחינת העומס שעל החלוץ ומבחינת מקום המתיחה. כדאי למתוח את הקניגהם לפניסיבוב כך שלאחריו תחולק  המתיחה לכל אורך השפה הקדמית ולא רק באזור התחתון של המפרש. מערכת גלגלות עם וו הנתפש בטבעת שבחלוץ, וויר המקביל לונטה הקדמית ומיתר הנמשך לוינץ' בקוקפיט היא המערכת האופטימלית. ניתן להתקין קניגהם בחלוץ משומש ואולי בכך ליהנות ממנו יותר.

יתרון נוסף במתיחת הקניגהם היא בשמירת מקום מתיחת מיתרי החלוץ בסירה.

לעיתים נמצא מערכת גלגלות לכיוון עדין של מעלן החלוץ, מעין רווח כוח. מערכת זו הנקראת לעתים קאניגהם חלוץ מאפשרת לשפר את המתיחה בשפה הקדמית. כשנרצה כוח נשחרר את מערכת זו (ו/או את הקינגהם) עד שבמצבים מסוימים נראה קפלים קטנים.

BARBER HAULER: מערכת של גלגלות האחראית על מקום מתיחת החלוץ לרוחב הדופן, פנימה והחוצה מהסירה כך שהשפה המוציאה וזווית ההתקפה של החלוץ ניתנות לשינוי. ממש כמו ההורס (TRAVELLER) בראשי גם כאן ככל שהחלוץ מתוח פנימה בסירה החידוד מתקרב לאופטימום. עקרונות המתיחה דומים איפה למשל, ברוח כהה נרצה את החלוץ רחוק מקיו השדרית, בים חזק נרצה כוח מהמפרש ושוב נרחיק את החלוץ החוצה אך ברוח קלה ובים חלק נכניס את החלוץ פנימה.

על מנת לתת מענה ל"הוצאת החלוץ", לשימוש יעיל בחלוץ ברוחות כהות נמצא כלי שייט בהם מוט להוצאת חלוץ ואפילו חלוצים המצויים על מנור העולה מהחרטום והמשוך אחורה. דומה כי צפויים שינויים מהמבנה המקובל ביכטות רבות של חלוץ גנואה וראשי קטן.

ניתן לעשות שימוש במיתרים שמעל הרוח על מנת לקרב את החלוץ לקיו השדרית: שיחרור של מספר ס"מ במיתר שמתחת לרוח ייתן לחלוץ בטן ומתיחה במספר ס"מ של מיתר החלוץ מעל הרוח תשפר את החידוד.

JIB ROLLER- דוגמה מצוינת לחלחול טכנולוגי בענף: מקורו בתחרויות סולו SINGLE HANDED אולם כיום נראה כי ייעודו מאז ומתמיד היה לרשות השייט העממי. בעזרת גלגול החלוץ סביב עצמו משתנה שטח החלוץ בהתאם לרוח וזאת במאמץ נמוך יחסית ולא העלאת אנשי צוות להיאבק עם החלוץ בחרטום.

על אף הנוחיות של ה jib roller  הרי שמפרש כזה יהיה פחות יעיל מהחלוץ הרגיל הנתפר בדיוק ליכטה שלנו.

מגיני שפשוף: חלוצים רבים נמתחים כך שהם משיקים ונלחצים אל תוך המצליבים, שפשוף שכזה ,במיוחד במפרשים העשויים מחומרים מתקדמים (מיילר), עשוי לקרוע בקלות את המפרש. לכן מומלץ להדביק מגנים (מדקרון) באזור בחלוץ הנוגע במצליב. את האזור נכיר לאחר שנרים את החלוץ, נתפס על התורן עד גובה המצליב ונבחן היכן נקודת החיכוך גם כשמיתר החלוץ מתוח וגם כשהוא מעט משוחרר.

מיתרים:

הורס חלוץ/מסילות על מנת לכוון את נקודת המתיחה של גלגלות החלוץ לאורך דופן הסירה הומצאו מסילות החלוץ. למרות היכולת לכוון את נקודת המתיחה בהתאם לגודל החלוץ, לכיוון ולעוצמת הרוח הרי שביכטות רבות נמצא את המסילות קבועות לאורך שנים.

בעזרת מערכת גלגלות המשוכה קדימה וחוזרת לקוקפיט ניתן בקלות להזיז את נקודת המתיחה כפי שיוסבר בהמשך.

 
 
   
   
 | הוספה למועדפים  | הפוך לעמוד הבית  |מפת האתר
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים