ים יבשה

 
    פ י ת ו ח   א י ש י   ו צ ו ו ת י

עברית  |  English  |  
כותבים עלינו - על ים יבשה  |  תמונות  |  בנק הידע  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


התחברות לחברים

 

שירלי קאשי, אשת חינוך, ספורט, מורה לחינוך ימי, עמיתה וחברה לדרך חקרה במסגרת התואר השני שלה את  שילובם של ילדים עם צרכים מיוחדים בשיעורי ימאות.  
לשרלי ניסיון עשיר בעבודה עם נוער במסגרת משרד החינוך, במסגרת עמותות ופרויקטים רבים נוספים ואנו שמחים להגיש כאן תמצית מקוצרת ואומרים תודה רבה לשרלי על השנים הטובות בפעילות חינוכית בים. תודה גם על המחקר....
המחקר האיכותני של שרלי:
המקום בו נערך מחקר זה הינו בית הספר הימי בבת ים. מסגרת חינוך פורמאלית במסגרת מערך משרד החינוך, בשעות הבוקר.
המחקר כלל 5 ילדים: שני ילדים אשר להם שיתוק מוחין,שני ילדים עם הפרעות קשב וריכוז ולקויות למידה שונות וילד אחד עם בעיות קשב וריכוז ללא לקות למידה. המחקר כלל תצפיות על הילדים בשיעורי ימאות, ראיונות עם הילדים, עם המורות המלוות ושאלונים שהועברו לתמידים.
סוגי הפעילויות הימיות בהן לקחו חלק דורשות עשייה ומתרחשת בלגונה טבעית, אותה יצרה שרשרת ארוכה של סלעים, או בים, על כלי שייט שונים ומגוונים. כמובן שהפעילות תלויה במצב הים ובמזג האוויר כך לדוגמא בימי החורף הקרים, התלמידים לומדים לחתור ולהפליג בכלי שייט גדולים אשר אינם מצריכים מהתלמידים להירטב.   
לפעילות הימית ערך מוסף לתלמידים בעלי הצרכים המיוחדים היות והיא מתיישבת עם מגוון בעיותיהם של הילדים. זוהי פעילות אקטיבית, המצריכה שימוש בגוף, לצד הבנה בתחומים שונים. עבור ילדים המאובחנים כבעלי קשב וריכוז לקויים, היפראקטיביים או ליקויי למידה, הפעילות הימית מהווה אתגר אחר, לא גופני. לקבוצת הילדים ההיפראקטיביים מהווה הפעילות הימית נתיב מעולה להוצאת אנרגיה. הפעילות הימית מאופיינת בכך שהיא מצריכה את המשתתפים לפעילות, שימוש באיברי גוף שונים, תוך עבודה קוגניטיבית, עמידה בנהלים, ראיית המרחב והבנת הסובב.  
לילדי ה ADHD ,למשל, העמידה בתוך מסגרת, חופשית ככל שתהייה מצריכה התאמות. אחד המאפיינים הינו חוסר יכולת לציית לחוקים ולהיות בתוך מסגרת, כמו גם עודף אנרגיות. אולם המסגרת כאן הינה כזו שהם בהחלט יכולים לעמוד בה. הם אוהבים את הפעילות ומצליחים לעמוד בחוקיה.
המורות שמלוות את הילדים זיהו את התרומה הייחודית של הפעילות הימית לילדים המוכרים להם, באופן שונה, בבית הספר. הן יכלו להתייחס לדרך שבה פעילות יחידנית בקייק מחזקת ילד שבכיתה מתקשה למצוא בן זוג שיעבוד איתו, כיצד ילדים עם קושי בארגון וקושי בביצוע מטלות מצליחים להתארגן ולהקשיב עד הסוף להוראות, כיצד ילדים שמרימים ידיים בקלות מגלים הים יכולת להתאמץ הרבה יותר על מנת להצליח וכיצד הפרעת התנהגות של אחד הילדים כלל לא באה לידי ביטוי בימאות. סכמה זאת היטב אחת המורות:"זה בדיוק העניין. כאן הוא מצליח. זה המקום שמתאים לו להיות מבחינת האנרגיות והפגנת היכולת. הוא כל כך מתקשה בבית הספר וכאן הוא פורח".
סיכום ומסקנות, מנקודת מבטה של עורכת המחקר:
פעילויות רבות, אשר לתלמידים מסוימים ברורות וקלות לביצוע, דורשות בנייה מחדש ותיווך עבור תלמידים אחרים.  רמתם הלימודית ויכולתם השכלית אינה מודגשת בשיעורי הימאות, ולפיכךהפעילות הימית מהווה עבורם מפתח להצלחה, פורקן אנרגיות (הקיימות בשפע...).
העבודה עם הילדים עם צרכים מיוחדים בים מרתקת ומציבה בכל יום אתגרים חדשים כך שתיווצר תחושת הצלחה. כל התלמידים מצליחים לחתור בקייק או בסירה קבוצתית, מצליחים להפליג בסירת מפרש ליחיד או בקבוצה ואף מצליחים לגלוש. תחושת ההצלחה הינה משותפת לכולם ומעצימה כל תלמיד ותלמיד.
רוב התלמידים הצהירו כי שיעורי הימאות אהובים עליהם וכי הם שואבים ידע והנאה מהם.  האווירה, בים הינה מיוחדת ושונה מזו הקיימת בתוך כותלי בית הספר, כשעובדה זו מייצרת כיוון חינוכי חיובי חשוב, פתח להמשך עבודה.

שרלי מסכמת:
"....לחלקם מהווה הים מקום חדש, אשר הם זוכים לו רק בזכות השתתפותם בשיעורי הימאות. התרומה הינה נרחבת מזוויות ראייה שונות. סבורה אני כי הים יכול להיחשב ככלי טיפולי למכלול רב של בעיות ולקויות. הילד נמצא במסגרת פתוחה ולא מאיימת, תוך שהוא מתנסה בצורה חווייתית בתחומי התעסקות מאתגרים, התורמים לבניית בטחונו והערכתו העצמית. האווירה הנינוחה מביאה את הילדים לידי פתיחות והיחסים, הנרקמים בין המורה לתלמיד הינם אחרים, פתוחים וכנים יותר. קורה במהלך הפעילות גם מקרי לחץ בו על התלמיד, בעזרת המורה להגיב ולפתור את הבעיה. רוח חזקה, המשפיעה על הסירה, גלים וזרמים מהווים מכשול בים, כמו מכשולים אחרים בחייו של הילד. ההתמודדות עם מצבים חדשים מחזקת את הילד ומכינה אותו לקראת התמודדויות אחרות שוודאי יחווה בחייו. היכולת להתמודד ולהתגבר נוטעת בילד את ההרגשה כי הוא יכול.
ישנן פעילויות בהן נמצא הילד בסירה או בקייק לבדו, כשהמורה אינו נמצא עימו אלא רק בקרבת מקום. על הילד ללמוד לקחת אחריות על עצמו, על כלי השייט ואף על חבריו הנמצאים לידו. לקיחת אחריות הינה פן נוסף הנלמד בהרחבה בשיעורי הימאות. שמחתי לגלות כי החוויות בים הינן ייחודיות עבורם וכי הדבר ניכר גם בהמשך היום עם חזרתם לבית הספר. התרומה של הפעילות הימית אינה בגדר חוויה בלבד. הלמידה כיצד להתמודד עם קשיים, כיצד להתמודד עם פחדים, איך לעבוד יחד עם חבר, להכיר מכשולים אצל התלמיד עצמו ואצל חבריו ולדעת לתת ולקבל מרות הינם רק קצה הקרחון של שלל מיומנויות ותוצרי לימוד המתקבלים משיעורי הימאות. כאן התלמידים שורדים לא רק את תנאי הים, אלא את מצבי חיים מורכבים....."
 | הוספה למועדפים  | הפוך לעמוד הבית  |מפת האתר
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים