ים יבשה

 
    פ י ת ו ח   א י ש י   ו צ ו ו ת י

עברית  |  English  |  
כותבים עלינו - על ים יבשה  |  תמונות  |  בנק הידע  |  
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


התחברות לחברים

דף הבית >> בנק הידע >> טיפול ושיקום דרך אתגר >> פעילות אתגרית והתערבות אתגר
פעילות אתגרית והתערבות אתגר          
 
 הגדרות:
פעילות אתגרית והתערבות אתגר:
Adventure and Adventure therapy
אלטמן ישראל - ים יבשה
פעילות אתגר הייתה כאן מאז  ומתמיד. בעבר היו אלו מגלי העולם בים וביבשה שמסעותיהם אופיינו בחדשנות, יוזמה, יצירתיות, סיכון, חיבור גופני ונפשי אל מול הלא נודע.
מאפיינים אלו הפכו בעידן המודרני לסוג של סגנון חיים ולתרבות הנקרא "ספורט אתגרי" שכולל פעילויות הנחשבות "משוגעות" או נועזות, כמו: סדנאות ומסעות בשטח,  חתירה בקיאק,  מצנחי רחיפה, טיפוס הרים, צלילה חופשית וצלילת מכשירים, קורסי חבל ומחנאות, צליחת נהרות ושייט.
שכלול טכנולוגי ורכישת מיומנות מקצועית הופכים את הפעילויות לנגישות וזמינות יותר. בעולם, פעילות אתגרית הולכת ותופסת נפח מאז שנות ה- 60' ,בעיקר בצפון אמריקה.  יותר ויותר שירותים מספקים פעילויות ליותר ויותר אנשים Robb, g,m. Ewert, a. 1987)) הספורט האתגרי הפך למוצר צריכה, הפך לאפנה.
לצד זאת, מגמות חברתיות כמו חזרה לטבע, המלחמה בניכור ובמודרניזציה נותן לגיטימציה לפעילות "לשאר האדם".
 
 
 
נופש פעיל ופעילות אתגרית 'לגיטימית' יותר אצל צעירים מאשר אצל מבוגרים הרואים בה לעתים קרובות בזבוז זמן (קונדון 1995). פעילות אתגרית נחשבת לעתים קרובות לסמל סטאטוס, שכן על מנת לקיימה נדרש פנאי וציוד הולם.
בפעילות שטח ואתגר עוסקים לעתים קרובות בעלי יכולת כלכלית שעבורם חלק מההנאה היא פעילות בתנאים סביבתיים מכובדים היוצרת אצל המשתתפים התרוממות רוח ותחושת הצלחה (קונדון 1995).
הספורט האתגרי והנופש האתגרי (risk recreation) כולל סכנה פיזית מוחשית ואף סכנה רגשית אולם אדגיש כי  בפועל שיעור הפגיעה בפעילות זו נמוך מאלו שבענפי ספורט "רגילים" Robb, g,m. Ewert, a. 1987))
 
הגדרת התערבות האתגר: בספרות הזרה נמצא מונחים שונים המתארים את "התערבות האתגר", למשל:
   

outdoor adventure recreation, challenge activities, outdoor pursuit stress, challenge and risk recreation. Therapeutic adventure program, adventure therapy, challenge therapy, camping therapy, wilderness therapy, outdoor therapy, experimental therapy, experimental challenge program, adventure based counseling.....

 
מדובר במגוון שיטות, מרחב שלם של תפיסות, רובן לא טיפוליות במובן הקליני וחלקן אף לא חינוכיות בהיבט הפורמלי.
אולם, התוצר המשותף והחשוב לכל ההגדרות והגישות הוא התרומה המשמעותית לבריאות כולל לתחושת הרווחה הנפשית שבתוכניות התנסות – טבע- אתגר.
 
כנקודת התחלה לדיון בהמשך בחרתי להתייחס למונח גנרי של , adventure therapy להלן יתורגם כ"התערבות אתגר".
התערבות זו היא טיפול המכוון לשינוי, שנשען על הכלים הרבים שמעמידה לרשותנו חווית הפעילות האתגרית, כפי שמורחב בהמשך אתר "ים יבשה".
אבהיר כי התערבות האתגר עושה שימוש באי וודאות אך לא בסיכון כלומר הפעילות היא במאפייני אי וודאות, (אפשרויות הבחירה לא מוכרות כמו גם הקושי והתוצאות האפשריות) אך התערבות האתגר אינה בתנאי סכנה (אובייקטיבי). אדון בכך בהמשך.

בתמצית, פירותיה של התערבות האתגר הם שינוי התנהגותי, מודעות רגשית גבוהה יותר, שיפור בהערכה עצמית ויחסים בין אישיים מפותחים.


.

Pryor, A. Carpenter. C. Townsend, M (2005). Outdoor education and bush adventure therapy socio-ecological approach to health and wellbeing. Australian Journal of Outdoor Education, 9(1), 3-13,

 
 
מעט היסטוריה ורקע:

מקורותיה של הלמידה מהתנסות הם בשחר ההיסטוריה האנושית ובשחר ההיסטוריה של כל אחד מאיתנו, חלק ניכר וחלק משמעותי של הלמידה האישית צרובה אצלנו על סמך ההתנסויות שלנו, האישיות.
 
ההיסטוריה הרלוונטית של ההתערבות האתגר קשורה למספר אירועים שחלו במאה ה 20:
  1. 1901 - תרפיה באוהל – הוצאתם של מאושפזים בבית חולים פסיכיאטרי ללינה באוהלים בשטח בשל מגיפה גרמה לשיפור משמעותי ברווחתם הנפשית ובתהליך שיקומם.
  2. שנות ה- 40' – על רקע אבידות הצי הבריטי במלחמת העולם השנייה פותחה תוכנית בת חודש לחוסן וחיזוק המלחים הבריטים מבעוד מועד, כמו כן נפתח בית ספר Outward Bound הראשון באנגליה.  מוביל הדרך היה קורט האן (Hann), יהודי ממוצא גרמני שהתנצר בהמשך, פרץ את הדרך לשיטה באירופה והעבירה גם לארה"ב.
  3.  - פתיחת בי"ס outward bound 1962 בקולורדו ארה"ב, אירוע משמעותי שבעקבותיו גידול ניכר בהיקפים עצומים של עשייה ושל ידע. 
  4.   – פרסום מחקר Kelly & Baer1968שהצביע על ירידה ברצידיביזם (חזרה לפשע) אצל משתתפים בפעילות אתגרית מובנית. הקפי הפעילות גדלים במיוחד בארה"ב.
  5.  – מיסוד והקמתAEE 1977 ארגון גג של הלמידה ההתנסותית , בהמשך הרחבת הארגון לכלל העולם. 
  6. 1995- אבן דרך ישראלית היא הקמתה של עמותת אתגרים שעשתה רבות ושינתה את ההתייחסות לשימוש בטבע ובאתגר ככלי חינוכי במסגרות משרד החינוך בפרט ובחברה בכלל ביחס לאנשים עם צרכים מיוחדים.
  7. 1997 – הועידה הבין לאומית הראשונה של adventure therapy
בישראל, בשנים האחרונות פועלות מספר עמותות וגופי חינוך בשיטה של התערבות אתגר חינוכית. מוערך כי תוכניות דומות קיימות ב- 50 מדינות ,לפחות, ברחבי העולם.
 
   
   
 | הוספה למועדפים  | הפוך לעמוד הבית  |מפת האתר
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים