ביו פידבק בטיפול


שילוב ביופידבק במהלך פסיכותרפיה בטיפול בחרדות ומתחים:


מטופלים רבים, מבוגרים וגם ילדים, מבטאים מצוקה גדולה סביב מצבי חרדה ומתח בהם הם שרויים לאורך שבועות ואף חודשים. מצבים אלו מסבים להם ולעיתים גם לבני משפחתם סבל ודאגה. במקרים אלו אני מציעה לאותם מטופלים לשלב במסגרת הפסיכותרפיה למידה של טכניקות ודרכי התמודדות שבאמצעותם ניתן להתגבר באופן משמעותי על אותם מצבים. תמיד מרגש אותי להיות עדה לשינויים שמטופלים מצליחים לעשות בחייהם ולצאת ממצבי מצוקה כגון – התקפי חרדה, חרדת מבחנים, פחדים ספציפיים (מחיות, מעליות, גבהים), לחצים ומתחים וכן ממצבים מורכבים נוספים כגון הפרעה אובססיבית-כפייתית.
הטכניקות שנלמדות בטיפול הן מגוונות ופועלות במספר ערוצים: ערוץ גופני (למשל למידת הרפיה, נשימות נכונות וכד'); ערוץ קוגניטיבי (הערוץ שעוסק בחשיבה- שבו מנסים להבין תהליכי חשיבה שמגבירים את הנטייה להלחץ ומנסים להקנות סגנון חשיבה אחר שיסייע להרגע, גם תרגילים של דמיון מודרך שמסייעים להירגע שייכים לערוץ זה ועוד טכניקות רבות נוספות) וערוץ התנהגותי (שבו מנסים לבצע שינוי התנהגותי שיוביל לשחרור המתחים).
מצאתי שקל להפנים חלק מהטכניקות באמצעות שימוש בביופידבק ולכך אייחד את המאמר הזה.
מהו ביופידבק?
משמעות המילה ביופידבק הינה משוב ביולוגי. השימוש בביופידבק במהלך פסיכותרפיה מאפשר למטופלים ללמוד לשלוט על מדדים פיזיולוגיים בגוף כגון: טמפרטורה היקפית של הגוף, דופק, מתח שרירים ומוליכות של העור, וזאת כדי להרגיע את הגוף ולהביא אותו לאיזון ורגיעה (זאת לעומת מצב של מתח או חרדה).
הרבה פעמים אני נוהגת להשתמש בדוגמא של מאזני-משקל כדי להסביר את מהות השימוש בביופידבק. כמו שהמאזניים נחוצים לנו כדי לדעת כמה ירדנו במשקל או עלינו (לצערנו), כך גם מדדי הביופידבק נותנים לנו תמונה לגבי מצבנו הגופני ברגע נתון.
הביופידבק עצמו לא יכול ליצור שינוי - כמו שעלייה על המשקל ברגע נתון לא גורמת לנו לרזות. מה שמסייע לרזות זו הקפדה על תכנית תזונה וספורט ומה שמסייע לאדם שנתון בלחץ ומתח להירגע, זה תוכנית טיפול והנחיות מעשיות – אלו נלמדות במהלך הטיפול.  
מטופל שבא לטיפול תוך שימוש בביופידבק לומד את הטכניקות בערוצים השונים תוך כדי שהוא מחובר במהלך הפגישה לאלקטרודות הרלוונטיות שנותנות משוב פיזיולוגי. כך למשל, אם מטופל לומד טכניקה של נשימה שמסייעת לאזן את הגוף ולהרגיע מתח, תוך כדי שהוא מחובר למכשירים שמודדים טמפרטורה וגם השתנות של קצב הלב, יוכל לראות על צג המחשב את השינויים שחלים בגופו במהלך התרגול ויוכל לחוות כיצד הנשימה מסייעת לגופו להגיע למצב מאוזן.
שילוב של ביופידבק בטיפול מסייע למטופל להפנים טכניקות אלו ולבצע אותן בצורה מדוייקת יותר. כדי שהטיפול יהיה אפקטיבי המטופל צריך לקחת אחריות ולהיות פעיל במהלך הטיפול ובין הפגישות, עליו לתרגל את הטכניקות שלמד וזאת כדי למקסם את השינוי.
ביופידבק וילדים-  מנסיוני בעבודה עם ילדים השילוב של ביופידבק בטיפול יכול להאיץ ולהעמיק את השינויים. ילדים אוהבים את הטיפול בשילוב עם המחשב. קיימות תוכנות של ביופידבק שהן "ידידותיות" לילדים והמדדים מתורגמים למשחק תוך שימוש באנימציות מעניינות ומאתגרות. באמצעות "המשחק" הילדים לומדים לאזן את הגוף ולהפנים טכניקות של הרפייה והרגעה.ד"ר ריבה אלטמן, פסיכתרפיסטית