טיפול, משחק ויצירה עם ילדים


איבחון והערכה

ד"ר ריבה אלטמן , פסיכותרפיסטית  

טיפול באמצעות משחק ויצירה

"תרפיה באמצעות משחק מבוססת על העובדה שהמשחק הוא המדיום הטבעי של הילד להביע את עצמו. זו הזדמנות שניתנת לילד לבטא את רגשותיו ובעיותיו – בדיוק כמו שמבוגרים מדברים על קשייהם" מתוך: דיבס, וירגיניה אקסליין.

לאילו גילאים מתאים טיפול במשחק?

למרות שכל אחד יכול להסתייע מטיפול במשחק, התרפיה במשחק מתאימה במיוחד לילדים בין הגילים 3-12 שנים.

 
לאיזה סוג של בעיות הטיפול במשחק יעיל?

מחקרים תומכים באפקטיביות של הטיפול, בילדים שסובלים ממגוון רחב של בעיות רגשיות, חברתיות והתנהגותיות, כולל ילדים שסובלים מלחצני חיים כגון: גירושין, מוות של אדם קרוב, מעברים, אישפוזים, מחלות כרוניות, ניצול מיני וגופני, קשיים משפחתיים, טראומות,  אלימות ואסונות טבע.

הטיפול יעיל למגוון רחב של מצבים ודאגות נפשיות,  כגון: ניהול כעסים, עיצוב התנהגות, חרדה דכאון, הפרעת קשב וריכוז, אוטיזם ונכויות התפתחותיות, הפרעות הסתגלות, הפרעות שינה ואכילה, תפיסה והערכה עצמית, סימפטומים פיסיולוגיים ללא סיבה רפואית, ליקויים במיומנויות חברתיות וכישורי חיים, ולילדים הסובלים מתחושות של כעס, חרדה, עצבות, ביישנות ודאגנות מופרזות.

 

מה מייחד את הטיפול במשחק מטיפולים אחרים?

משחק הוא השפה הטבעית של ילדים ובאמצעותו הם מבטאים את עולמם הפנימי - רגשות, התלבטויות, משאלות,  ונושאים שמטרידים אותם בחיי היום-יום.

משחק הוא פעילות מהנה שמרוממת את רוחנו. המשחק מאפשר ביטוי עצמי, רכישת ידע, ושיפור יכולת עצמית. משחק מגרה את היצירתיות והדמיון, מסייע בויסות רגשות ומחזק את הבטחון עצמי. אינטראקציה תוך כדי משחק מאפשרת תהליך חיובי של יצירת קשר. דרך המשחק ניתנת הזדמנות להתאמן ולרכוש מיומנוית חברתיות ותפקידים חברתיים. המשחק מהווה מסגרת ללמידת קודים חברתיים וכללי התנהגות.

 

מה תפקידו של איש המקצוע בטיפול?

בראש ובראשונה, מטפל במשחק מעניק לילד סביבה יציבה, עקבית, מכילה ומקבלת. על המטפל ליצור אוירה חמה שבה יחוש הילד כי הטיפול מהווה מקום בטוח בו ניתן לבטא בפתיחות את כל טווח הרגשות.

בטיפול במשחק מתפתחים יחסים בין הילד למטפל. המטפל נכנס לעולמו הפנימי של הילד, נותן לילד להוביל ושואף ליצור יחסי אמון. המטפל מקבל את כל הרגשות אך לא את כל ההתנהגויות. המטפל מציב גבולות לילד ולעצמו כדי לאפשר סביבה פיסית ורגשית בטוחה.

 

כיצד עובד הטיפול?

פגישות של תרפיה במשחק מתקיימות לאחר בחירה מוקפדת של משחקים וחומרי יצירה. בעזרת המשחקים הילד מבטא רגשות, מחשבות חוויות והתנהגויות דרך המשחק. הצעצועים במרחב המשחקים, משמשים עבור הילד מילים. במהלך המפגשים הילד בוחר כיצד לבלות את הזמן. הוא יכול לבחור אם לדבר, להשאר שקט, לשחק לבד ובאיזו מידה ואופן לערב את המטפל.

דרך המשחק והיצירה ודרך הקשר האישי שנוצר בינו לבין הילד בטיפול המטפל מנסה להבין את עולמו הרגשי של הילד. המפגשים הטיפוליים מאפשרים לילד לעבד את הנושאים שמטרידים אותו שבגללם הוא סובל מבעיות וקשיים. הכרות המטפל את הרקע האישי של הילד, מסייעת לו להבין ולהיות ערני לקשרים אפשריים בין סגנון המשחק ובין הקונפליקטים הרגשיים שלו.

 

כמה זמן נמשך  טיפול במשחק?

מפגש טיפולי אורך בין 30-50 דקות. מפגשים בדרך כלל מתבצעים בתדירות שבועית. מחקרים מראים שלוקח בממוצע 20 מפגשים כדי לפתור את הקושי העיקרי בעטיו פנו לטיפול. כמובן, שישנם ילדים שמשתפרים מהר יותר בעוד אחרים, שסובלים מקשיים יותר חמורים ומתמשכים, יזדקקו לטיפול ממושך יותר.  (טיפול בשטח  יימשך בדר"כ  שעה וחצי,  90 ד"ק).

ומהו תפקיד ההורים בטיפול?

קיימת חשיבות לכך שההורים והמטפל ישתפו פעולה כדי לסייע לילד. חשוב שההורים יתייחסו לטיפול כהזדמנות לשינוי וצמיחה, לא רק לילד, אלא לכל בני המשפחה.

הנסיון מלמד כי קיים קשר דו כיווני בין הקשיים של הילד לקשיים המשפחתיים. כלומר, לעיתים בעייה רגשית אצל הילד מובילה לקושי משפחתי וההפך – קושי משפחתי עשוי לגרום לקשיים רגשיים אצל הילד. הקשר הדו כיווני קיים גם בתהליך חיובי – בשני המקרים, הילד והמשפחה מחלימים מהר יותר כאשר קיים שיתוף פעולה.

הפגישות עם ההורים, במקביל לפגישות עם הילד חשובות לשתי פונקציות עיקריות. אחת היא עדכון שוטף על מצבו של הילד – כפי שהוסבר עד כה, הילד בוחר להביא את התכנים לטיפול, אך קיימת חשיבות רבה שהמטפל יהיה מודע למצב האובייקטיבי של הילד. כיצד מתפקד במשפחה/בי"ס/חברתית והאם יש שינויים בסימפטומים בעטיים פנו לטיפול. חשוב למטפל לדעת האם חלו שינויים כלשהם במצב המשפחתי או בקרב דמויות שמשמעותיות לילד.

פונקציה שניה של המפגש עם ההורים קשורה לתפקוד ההורי. מפגש בין ההורים למטפל הוא חשוב כדי לאפשר להורים לעבד תכנים שקשורים להורות ולהתלבט לגבי דילמות שקשורות להתמודדות שלהם עם הילד. זה המקום לבטא את הקשיים בהורות, להתייעץ ולקבל עצות מעשיות.

חשוב שההורים יבחרו מטפל שהם סומכים עליו ובוטחים בו. ילד שמרגיש שהוריו סומכים על המטפל שלו מתגייס יותר בקלות להליך הטיפולי ומידת שיתוף הפעולה שלו בטיפול גוברת.

קיימות דרגות שונות של מעורבות הורים בטיפול. לרוב, מדובר בהדרכת הורים שמתקיימת אחת לשבועיים או שלושה, זאת בנוסף לפגישות השבועיות של הילד עם המטפל.

לעיתים מטפל ימליץ על מעורבות גבוהה יותר של ההורים והמשפחה בטיפול. למשל, טיפול דיאדי (הורה וילד ביחד), שילוב ישיר של ההורים בטיפול עצמו (filial therapy) או טיפול משפחתי.